2019 Voter Guide: See who’s on your ballot for Tuesday’s local elections

Elections

Click here for updated election results throughout the night
* Denotes incumbent

Andrews Mayor (Vote for 1)
Frank McClary*
Terrance Middleton

Andrews Town Council (Vote for 3)
Jamie Altman
Letha Palmer
Amy Pinckney-Flagler
Robert S. Stamper II

Aynor Mayor (uncontested)
John Gardner*

John Gardner

Aynor Council (Vote for 2)
Paul McCracken*
Steve Riggins
Samuel Saltal
Chris Shelley*

Atlantic Beach Mayor (Vote for 1)
Jake Evans*
Brian Taylor

Atlantic Beach Council (vote for 2)

Brenda Deese

Josephine Isom

Atlantic Beach Council unexpired term (Vote for 1)
William Booker
Darnell Price

Josephine Isom

Bennettsville Mayor (Vote for 1)
J R Chavis
Chris McArthur
Carolyn Prince

Carolyn Prince

Bennettsville Council
– District 2 (Vote for 1)
Wilhelmina Pegues Gladden*
Tyrone R Davis
– District 4 (Uncontested)
D. Jean Quick*
– District 6 (Vote for 1)
Thomas Bennett Jr.
Bernice Johnson*
Gregory Scott

Briarcliffe Acres Mayor (Uncontested)
Huston Huffman*

Briarcliffe Acres Council (Uncontested)
Peggy Bell
John Wylie*

Conway Mayor (Uncontested)
Barbara Jo Blain-Bellamy*

Barbara Blain-Bellamy

Conway Council (Vote for 3)
Randy Alford                                                      
Thomas Anderson*
Barb Eisenhardt
Liz Gilland
Alex Hyman
Justin Jordan
Larry White*

Darlington Mayor (Vote for 1)
Curtis Boyd
Gloria Cheeseboro Hines
Carolyn Bruce

Darlington Council (vote for 3)
Winfred M Herrington, Sr.
Bryant Gardner
John M Milling
Howard J Nettles
Ernest L Boston Sr
Carolyn Bruce

East Laurinburg (NC) Mayor (uncontested) Marshall Stevens, Sr.

Fairmont (NC) Council (vote for 3)
Melvin Ellison
Cassandra Gaddy
Charles Kemp
J.J. McCree
Heather Seibles

Florence School District 4 (Uncontested)
At large – Darrell J McFadden

Florence School District 5
Seat 2 – Faith L. Truesdale (uncontested) At large (vote for 1)
Rick Sanders
Josh Timmons

Georgetown City Council (Vote for 3)
Al Joseph*
Hobson Henry Milton
Clarence C. Smalls*

Gibson (NC) Mayor (vote for 1) Lisa Bullard Campbell Randy Pearson Eric Stubbs Annie Taylor

Hartsville City Council (Uncontested)
District 2 – Bryson Sparks Caldwell
District 4 – Johnny L Andrews
District 6 – Bobby McGee

Johnsonville Mayor (vote for 1)
Warren Newcomb
Johnny Hanna

Johnsonville Council (Vote for 3)
Gary N. Arthurs
Dennis E. Bailey
Barbara Black
Frankie Poston

Lamar Town Council (vote for 2)
Inez Bess Lee
Danielle Todd-Wilkes
Angele White-Bradley
Nat Williams

Laurinburg (NC) Mayor (vote for 1)
Frank Evans
Paul A. Tate, Sr.
J.D. Willis
James (Jim) Willis

Laurinburg Council
District 1 (Vote for 1)
Curtis B. Leal
Reginald Korrie McNair
Don Rainer
– District 2 (Vote for 1)
Mary Jo Adams
Matthew Block
Nicole Williams-Gibbs

Loris Mayor (Vote for 1)
Todd Harrleson*
Michael Suggs

Loris Council (Vote for 3)
Richard Dew
Joan Gause*
Lewis Hardee Jr.*
Veda Nichols
Carroll Padgett Jr.
Jan Vescovi*

Lumber Bridge (NC) Council
Alan James Brunnet
Randy L. Russ

Lumberton (NC) Mayor (uncontested)
Bruce W. Davis

Lumberton Council
District 1 (Uncontested)
Leroy Rising
– District 4 (Uncontested)
Karen Altman Higley
– District 6 (Vote for 1)
Chris Howard, Jr.
Roy Rogers
– District 7 (Uncontested)
Eric Chavis

Maxton (NC) Mayor (vote for 1)
Paul Davis
Victor Womack, Sr.

Maxton (NC) Board of Commissioners:
Toni (Kandy) Bethea
Elizabeth O’Neal McEachin Gilmore
Donna Lynn Locklear
Paul McDowell
Harold Seate
Chandra Short

McColl Mayor (Vote for 1)
Ray Grier
Bobby Odom

McColl Council (Vote for 6)
Brian Blue
Robin Grooms-Clark
R.C. Cumming
Robert Dimery
George D. Garner II
Allen Dale Heffner
Gordon Jones
Lynn Kubas
David Limbacher
George B. Locklear
Jody Subbs

Myrtle Beach Council (Vote for 3)
Ed Carey
Michael Chesnut*
Charles Gasque
Wayne Gray
Mary Jeffcoat*
John Krajc
Phil Render*

North Myrtle Beach Council
At Large (Vote for 1)
Greg Richardson
Hank Thomas*
– Cherry Grove Ward (Uncontested)
Fred Coyne *
– Crescent Beach Ward (Vote for 1)
J O Baldwin*
Ed Ramey

Olanta Council (2 at large seats- uncontested)
Jennifer Kennedy
Leigh Ann Scurry

Pamplico Mayor (vote for 1)
David M. Nunn
Gene R. Gainey

Pamplico Council (vote for 3)
Pamela M. Turner
Van Coleman
Bruce Bennett
Stella Miller
Gary R. Hanna

Parkton (NC) Mayor (uncontested)
Al McMillian

Parkton (NC) Council
Christopher Carlson
Robin Hill
John Matt
Tony McVickers
David Register
Doris Underwood

Pawleys Island Mayor (Vote for 1)
Jimmy Braswell*
Brian Henry

Pawleys Island Council (Vote for 4)
R Ashley Carter*
Guerry Green*
Leda McIntyre Hall*
Rocky Holliday
Josh Ricker
Sarah Zimmerman*

Pembroke (NC) Mayor (vote for 1)
Gregory Cummings
Allen G. Dial

Pembroke (NC) Council
Larry McNeill
Ryan Sampson

Red Springs (NC) Mayor (vote for 1)
Largirtha Graham
Edward (Chub) Henderson

Red Springs (NC) Council
Duron Lee Burney
C.L. Edmonds
Shearlie McBryde
Robert McLean
Caroline C. Sumpter
Sandra Wilson

Rowland (NC) Mayor (uncontested)
Michelle M. Shooter

Rowland (NC) Council
Betty Boyd
Allen Jean Love
Jessica Hunt McCallum

Scranton Mayor (uncontested)
Terry Knotts

Scranton Council (2 at large seats- uncontested)
Glenn Matthews
Thomas Knotts

Society Hill Council (vote for up to 2)
Chuck Baker
Melissa Burch
Scott Dixon
Deborah Harrell

St. Pauls (NC) Mayor (vote for 1)
David Ayers
Elbert Gibson

St. Pauls (NC) Council At-large
Evans Jackson
Jerry Quick
McClure (Buck) Terry

Surfside Beach Mayor (Vote for 1)
Bob Hellyer
David Pellegrino – Current Mayor Pro Tempore
Julie Samples

Surfside Beach Council (Vote for 3)
Jenn Cribb
Michael Drake
Paul Holder
Cindy Keating
Laverne Kreklau
Kathryn Martin
Laurence McKeen
Cody Sluder

Timmonsville Town Council (3 at large seats- uncontested)
William James Jr
Brenda T McKithen
Richard Butch Hodges

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending stories